Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 97

 

Ostatni zjazd Akademii odbył się w dniach 22-23. kwietnia w Konstancinie-Jeziornie. Mieliśmy spotkania z pięcioma prelegentami - w tym dwoma absolwentami poprzednich edycji. Była to kolejna okazja do wspólnej integracji i nabywania cennej wiedzy. Następne edycje Akademii Skolimowskiej - już wkrótce!

 

Pierwszym Prelegentem, był dr Carlos Martins Lenczewski, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, który połączył się z nami zdalnie prosto ze słonecznej Portugalii. Mogliśmy się dowiedzieć, jak będzie wyglądać przyszłość rynku kapitałowego - ze szczególnym uwzględnieniem transakcji algorytmicznych (HFT - high-frequency trading). 

 

 

Następnym gościem Akademii był prof. Przemysław Saganek, wykładowca Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Przedyskutowaliśmy temat reparacji wojennych od Niemiec. Według naszego Prelegenta, nie zrzekliśmy się reparacji ani w latach 50., ani układem 2+4. Pomimo bardzo małej szansy uzyskania przez Polskę znaczącej kwoty od Niemiec (a już tym bardziej sześciu bilionów euro), akcentowanie tematu reparacji w debacie publicznej stanowi przeciwwagę m.in. dla bezprawnych roszczeń środowisk żydowskich wobec Polski. 

 

 

Po obiedzie odbyła się gra negocjacyjna poprowadzona przez kol. Bartłomieja Króla.  która zaktywizowała uczestników po serii dwóch wykładów. Drużyny złożone z kilku uczestników wcielały się w fikcyjne państwa, które po inwazji jednego państwa na inne, musiały ułożyć traktat pokojowy. Negocjacje należały do bardzo udanych - nie zabrakło również zabawnych wątków. 

 

 

Ostatnim Prelegentem w sobotę był prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor omówił swój głośny raport o bilansie obecności Polski w UE, który wydał razem z prof. Waldemarem Krysiakiem. Na początku odniósł się do zarzutów - w raporcie nie ma mowy o stracie, tylko o mniejszym zysku w por. z Zachodnią Europą. Zaprezentowano przegląd literatury - najnowsze badania dot. korzyści i kosztów naszej obecności w UE. W drugiej części spotkania przedyskutowaliśmy trudną sytuację związaną z zablokowaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy (będącego częścią Zielonego Ładu) oraz Funduszu Spójności i Rozwoju Regionalnego. Środki z funduszy zostały wstrzymane z powodu m.in. nieprzestrzegania Karty Praw Podstawowych, która zawiera bardzo ogólne stwierdzenia. Urzędnicy z Komisji Europejskiej mogą je dowolnie interpretować na niekorzyść Polski, czy Węgier, tak aby nie wypłacić należnych nam środków. 

 

 

 

Spotkania w niedzielę z absolwentami wcześniejszych edycji Akademii pozwoliły zapoznać się z obecną sytuacją na Ukrainie z dwóch stron: analitycznej (omówienie przewidywań analityków co do wojny) oraz praktycznej (relacja prosto z frontu).

Pan Doktor Maciej Gurtowski - wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Akademii Sztuki Wojennej, opowiedział o trzech mylnych przewidywaniach analityków co do wybuchu i przebiegu inwazji na Ukrainie. 

Z kolei redaktor Jakub Maciejewski - korespondent wojenny z Telewizji W Polsce i publicysta W Sieci, podzielił się z nami opowieściami oraz nagraniami bezpośrednio z frontu toczącej się inwazji.

 

 

Ostatnia część odbyła się z udziałem inicjatorów Akademii - członków tzw. Rady Programowo-Kuchennej: m.in. p. Ani Maziarskiej (pomysłodawca), p. Andrzeja Sotkowskiego (właściciel willi), p. Jerzego Wojdaka (catering). Ceremonia była okazją do wspomnień i podziękowań za wspólnie spędzone pięć intensywnych zjazdów. Koordynator obecnej edycji Akademii - Krzysztof Kiśluk, wręczył uczestnikom dyplomy, a tym najaktywniejszym - również vouchery uprawniające do bezpłatnego udziału w Szkole Giełdowej GPW. 

 

Dofinansowano ze środków Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, NIW-CRSO

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne