Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 97

Pomysł spotkań formacyjnych dla młodych ludzi, dla których patriotyzm, wiara, Polska są – wbrew coraz silniej napierającej ówczesnej rzeczywistości – wartościami najważniejszymi, powstał w środowisku związanym z nagrodą imienia Jacka Maziarskiego na początku 2010 roku.

 

Katastrofa smoleńska sprawiła, że sprawy te na jakiś czas zeszły na drugi plan, ale też szybko pokazała, jak bardzo trzeba nam budowania i wzmacniania tych wartości, zwłaszcza w młodym pokoleniu i jak ważna jest każda inicjatywa powiększająca, używając określenia profesora Andrzeja Zybertowicza, archipelag polskości.

Spotkania w Skolimowie stały się drobną cząstką tego archipelagu. Od jesieni 2011 roku co miesiąc na weekendowych zjazdach kolejne grupy młodzieży słuchały wykładów i uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejsze postaci ze świata nauki, kultury, polityki, gospodarki i mediów.

Cykl zajęć dla każdej grupy obejmował najpierw jeden semestr, a później już cały rok akademicki, a także równolegle prowadzone całoroczne seminaria. Naszymi słuchaczami byli studenci i niedawni absolwenci różnych kierunków studiów – od prawa, historii i filologii przez socjologię, sztuki piękne i nauki polityczne po matematykę, medycynę, architekturę i obronność.

Przyjeżdżali z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia, Wrocławia i Gdyni – w sumie przewinęło się przez Skolimów około stu pięćdziesięciu osób. Przez dwa lata działał też w Krakowie „Galicjas” – filia Akademii Skolimowskiej, którą stworzyli i prowadzili nasi słuchacze z pierwszego roku spotkań.

W trudnych latach 2011-2015 dom w podwarszawskim Skolimowie stał się dla nich wszystkich miejscem szczególnym.
„Tu samodzielnie poszukujemy prawdy o Polsce i Polakach – dawniej i dziś” – pisali po pierwszym roku spotkań.
„Udało się tu znowu rozbudzić marzenia i nadzieję na lepszą Polskę”,
„intelektualny bastion przed zniewoleniem”.
I jeszcze jeden cytat:
„Wierzymy, że izba z kominkiem poczeka na moment, w którym zasiądziemy w niej po to, aby zdać relację z pożytecznych misji i zobowiązań zrodzonych wśród tych ścian”.

Ten moment przyszedł. Po zmianach, jakie zaszły w Polsce w 2015 roku wielu naszych słuchaczy podjęło odpowiedzialną pracę, do której też w jakiś sposób przygotowywali się właśnie tutaj.

Niepowtarzalną atmosferę spotkań zawdzięczaliśmy naszym sponsorom i przyjaciołom: gospodarzom pięknego domu, dzięki którym Akademia Skolimowska mogła istnieć w takim kształcie – państwu Marii i Andrzejowi Sotkowskim; panu Jerzemu Wojdakowi, który przez pięć lat żywił nas i naszych gości oraz kilkunastoosobowej Radzie Programowo-Kuchennej, bez której tych pięciu wyjątkowych lat by po prostu nie było.

W 2019 rok z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej - Dawida Moryla, inicjatywa Akademii Skolimowskiej została reaktywowana z misją przywrócenia na mapy Polski nowej formy Akademii Liderów na mapie Rzeczypospolitej polskiej, co sukcesywnie przyczynia się do integracji patriotycznych środowisk akademickich, jak i rozwoju aspirujących do przyszłego grona elit młodzieży.

Dotychczas zorganizowano dwie edycje Akademii Skolimowskiej:

I edycja obejmowała spotkania w okresie roku akademickiego 2019/2020 obejmowała swoją tematyką trzy profile tematyczne: energetyka, finanse i strategiczne sektory państwa. Podczas dziewięciu spotkań Skolimów odwiedziło blisko 30 wykładowców, w tym Profesor Andrzej Zybertowicz, profesor Robert Gwiazdowski, doktor Jerzy Majcher, doktor Michał Sadłowski, redaktor Jakub Wiech, wiceminister finansów Leszek Skiba, członek zarządu NBP Paweł Szałamacha, sekretarz stanu Piotr Mazurek.

II edycja obejmowała 4 spotkania w roku 2021 i została zrealizowana przy pomocy współpracą z firmą Proset Professional Partner organizującą szkolenia w zakresie wystąpień medialnych. Wykładowcą był dyrektor Wiktor Ćwiklik - mentor merytoryczny, konsultant medialny, trener, będący aktywny w pracy ze światem mediów i produkcji filmowych od 1992 roku. Producent filmowy i wykonawczy z ogromnym doświadczeniem jako kierownik produkcji, realizacji, jak i operatora kamery. Obsługuje realizacje programów telewizyjnych, programów szkoleniowych, jak i kampanie wyborcze. Specjalizuje się w tematach związanych z kreowaniem wizerunku, autoprezentacją, sztuką prowadzenia sporów oraz wystąpieniami publicznymi. Niedzielne spotkania były poświęcone tematom związanym z funkcjonowaniem państwa, jak i krzewienia postaw patriotycznych.



 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne