Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 97

W niedzielę, 4 sierpnia 2019 r. – w dniu 75. rocznicy śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – w Centrum Edukacji Historycznej w gmachu PAST-y w Warszawie odbyło się spotkanie zatytułowane „Krzysztof Kamil Baczyński – żołnierz czy poeta?”. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej i Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego.

Nad życiem i wyborami poety – podharcmistrza Szarych Szeregów, podchorążego Armii Krajowej, zastrzelonego przez niemieckiego strzelca wyborowego czwartego dnia Powstania Warszawskiego – dyskutowali: Wiesław Budzyński – najwybitniejszy biograf Baczyńskiego, Daniela Ogińska ps. „Pszczoła” – harcerka „Szarych Szeregów” i żołnierz AK, dr Maria Wiśniewska ps. „Malina” – harcerka „Szarych Szeregów” i żołnierz 3. kompanii batalionu „Parasol” AK oraz por. Jerzy Oględzki ps. „Jur” – harcerz „Szarych Szeregów” i żołnierz batalionu „Gozdawa” AK. W spotkaniu z przyczyn zdrowotnych udziału nie wziął Witold Sławski ps. „Sławek” – ostatni żyjący kompan K.K. Baczyńskiego. Interpretację wybranych wierszy poety zaprezentował aktor warszawskiego Teatru Rampa – Maciej Gąsiorek.

Wiesław Budzyński omówił miejsce dorobku literackiego Baczyńskiego w polskiej literaturze oraz przedstawił sprawę inicjatywy mającej na celu odsłonięcie pomnika poety w Warszawie i związane z nią trudności. Z kolei zaproszeni Powstańcy opowiadali o tym, jak wyglądała atmosfera w stolicy w przeddzień wybuchu zrywu i dlaczego Baczyński postanowił zostać żołnierzem. Jak mówiła Daniela Ogińska, w tamtych latach każdy chciał wstąpić do konspiracji, gdyż było to dla młodych ludzi największym zaszczytem. W stolicy niecierpliwie wyczekiwano wybuchu powstania. Druhna podkreśliła także, że warszawiacy należący do podziemia byli środowiskiem oddanych patriotów, którzy nie liczyli na żadne korzyści materialne.

Z kolei dr Maria Wiśniewska zwróciła uwagę na awangardowość i ciągłą aktualność twórczości poety. Dowodem na to jest – jej zdaniem – fakt, że młodzież wciąż chętnie sięga po jego utwory. Podjęła również wątek społecznego odbioru Powstania Warszawskiego i tego, jak trudno o tym dyskutować, nie biorąc pod uwagę tamtejszych realiów. W wyniku dyskusji uczestnicy spotkania dowiedzieli się ponadto, jak postrzegano poetę w „Parasolu” i w innych oddziałach Armii Krajowej.

Spotkanie zakończyło się recytacją poezji Baczyńskiego – Maciej Gąsiorek zaprezentował m.in. utwór „Do Pana Józefa w dniu imienin 1942”. Tłumnie zgromadzeni uczestnicy spotkania – sala dosłownie pękała w szwach! – aplauzem przyjęli interpretację wierszy.

Niewątpliwie Krzysztof Kamil Baczyński był człowiekiem o ogromnej wrażliwości i wyobraźni. W ciągu zaledwie pięciu lat napisał ponad 500 wierszy. Jego poezja wydawana była w nakładzie większym niż poezja Mickiewicza, a sam uważany był już przez jemu współczesnych za drugiego Słowackiego. Kto wie, jaki dorobek pozostawiłby po sobie, gdyby dane mu było żyć kolejnych kilkadziesiąt lat. Motywy, dla których podjął decyzję o zostaniu żołnierzem i pójściu do powstania, stały się dla uczestników spotkania bardziej zrozumiałe. Z kolejnymi inicjatywami ruszamy już od nowego roku akademickiego. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych wydarzeń!

Zapis filmowy spotkania dostępny jest na kanale YouTube portalu Blogpress.pl: https://youtu.be/njLU1agY8jA

 Marta Płuciennik, Agata Sucharska

fot. Julia Ciborowska

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne