1 marca w Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego symbolicznego dnia miliony Polaków w różnych zakątkach kraju i poza granicami Ojczyzny oddawało hołd Niezłomnym Bohaterom, którzy rzucili swoje młode życie na szaniec walki o wolność i niepodległość ukochanej Polski, oddanej przez aliantów zachodnich w ręce Stalina.  Jednym z miast, w których tego dnia pełnego refleksji nad losem Żołnierzy Wyklętych odbywały się uroczystości mające na celu ich upamiętnienie była Łódź z „Namiotami Wyklętych”, które jak co roku stanęły na Rynku Manufaktury.

Prawdziwie zimowa aura i płatki śniegu spadające na ludzkie głowy zaskoczyły organizatorów wczesnym rankiem, utrudniając tym samym przygotowanie wydarzenia dla zwiedzających. Studenci z Łodzi udowodnili jednak, że mróz i wiatr nie są im straszne i z dokładnością zegarka o godzinie 11:00 mogliśmy ogłosić rozpoczęcie całej imprezy. W tym roku wyjątkowo zostały przygotowane dwa namioty. W pierwszym z nich znajdowała się ekspozycja poświęcona sylwetkom żołnierzy podziemia antykomunistycznego, prezentacja multimedialna przygotowana dla uczniów łódzkich szkół oraz archiwalne nagranie procesu Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego skazanego na karę śmierci przez stalinowski „aparat sprawiedliwości”. W drugim z namiotów, z myślą o młodzieży szkolnej, zostały zorganizowane gry polegające na ułożeniu mapy Polski z 1939 roku. Pomimo trudnych warunków pogodowych na placu przed namiotami odmeldowała  się liczna grupa osób z łódzkich liceów i gimnazjów. Każdy z uczniów wziął udział w specjalnie przgotowanej prelekcji oraz grze edukacyjnej, która spotkała się chyba z największym entuzjazmem izaciekawieniem. Nie od dzisiaj wiadomo, że edukacja poprzez zabawę może przynieść pożądane efekty. Jedno jest pewne, żaden z młodych ludzi nie opuścił Rynku Manufaktury bez wiedzy o tym kim byli Żołnierze Niezłomni i jaki był cel ich walki.

Równolegle do tego co rozgrywało się w „Namiotach Wyklętych” studenci z oddziału łódzkiego uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na rzecz „Fundacji Niezłomni” oraz przebrani w mundury wojskowe wręczali mieszkańcom Łodzi ulotki z sylwetkami Hieronim Dekutowskiego ps. „Zapora”, Witolda Pileckiego ps. „Druh” oraz Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. W godzinach popołudniowych na wszystkich zainteresowanych czekał koncert zespołu „Pętla Ósemki”, który pomimo chłodu i siąpiącego deszczu dał pokaz dobrej muzyki i poezji, która bez wątpienia chwyciła mocno za serca. Ostatnim aktem namiotów było spotkanie autorskie z dr Przemysławem Dakowiczem – poetą, eseistą, autorem tomiku wierszy „Łączka”.  Zapadający zmrok rozświetlany przez przyćmione światło lampy stwarzał atmosferę głębokiej zadumy. Pan doktor zabrał nas wszystkich w podróż po kwaterze „Ł” na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Byliśmy świadkami wszystkich odczuć i przemyśleń jakie towarzyszyły Przemysławowi Dakowiczowi podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez dr Krzysztofa Szwagrzyka z IPN. Konstatacją spotkania było stwierdzenie, że Żołnierze Niezłomni żyją w naszych sercach,  a my czujemy ich bliskość i zaczynamy doceniać ofiarę poniesioną w walce za Boga i Ojczyznę.

W naszej pamięci na zawsze pozostanie również wizyta starszej, słabo widzącej Pani, która o lasce i pośród deszczu przybyła do namiotów, gdyż jak to sama stwierdziła: „obiecałam w tamtym roku, że jeżeli dożyję to przyjdę do was.” Kobieta ta była młodą dziewczynką, kiedy zamordowano jej ojca, polskiego oficera. Sama za działalność w harcerstwie była przetrzymywana w wieźieniu Urzędu Bezpieczeństwa i brutalnie przesłuchiwana przez komunistów. Ona przeżyła i przekazała nam swoją relację. Żegnając nas rzekła: „Dziękuję Wam za to co robicie. Jeżeli tylko dożyję to w przyszłym roku też będę”. Jest to wielkie zobowiązanie, które oddział łódzki Studentów dla Rzeczypospolitej musi wypełnić. Już dzisiaj wiemy, że 1 marca 2016 roku „Namioty Wyklętych” muszą stanąć w Łodzi właśnie dla tej Pani.

Piotr Sawościan

Fot. Piotr Krauze, Piotr Gasiński

 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne